За даними команди Оркін Україна (CPG PestControl), найбільш проблемними районами наприкінці 2024р. були Шевченківський, Подільський, Печерський, Святошинський та Дарницький. Основні шкідники на той час – таргани, клопи, блохи та гризуни, а причинами їх поширення стали старий житловий фонд, висока щільність населення та недостатні санітарні заходи.
Станом на травень 2025 року ситуація дещо змінилася. У деяких районах з минулого переліку спостерігається позитивна динаміка:
- Шевченківський: завдяки посиленню санітарного контролю в ресторанах і багатоквартирних будинках ситуація з тарганами стабілізувалася. Комерційні об’єкти почали активніше замовляти регулярну дезінсекцію.
- Подільський: частина старого житлового фонду пройшла санацію, а в окремих кварталах встановили нові сміттєві контейнери з кришками, що знизило популяцію гризунів.
- Святошинський: місцеві ОСББ активніше залучають компанії для обробки підвалів та працюють з вентиляцією.
Натомість у деяких районах ми спостерігаємо зростання популяції шкідників.
- Солом’янський має погіршення санітарного стану навколо гуртожитків і складів, а також збільшення кількості стихійних сміттєзвалищ.
- Дарницький страждає від збільшення кількості гризунів через весняне потепління, вологу та близькість до природних водойм і сміттєпереробних зон.
- Незважаючи на преміальність Печерського району, старі будинки без ремонту залишаються осередками для тарганів і мишей.
Загалом, таргани залишаються найбільш поширеними шкідниками в Києві, і вони присутні в усіх районах міста. Наглядно бачимо переміщення акценту в списку районів, що пов’язане з покращенням у місцевостях, де були вжиті конкретні заходи, і з погіршенням, де проблеми були недооцінені або з’явилися нові фактори ризику.
Виходячи з вищезазначеного – ми можемо будувати прогнози на літній період.
Наразі очікуємо, що у спеку активність шкідників зросте через сприятливі погодні умови – температура та висока вологість. Для професійної обробки зливи та короткочасні грози стають справжньою перепоною у боротьбі зі шкідниками на відкритих територіях. Вони нівелюють усі ефекти обробки і просто змивають препарати в землю, поки ті ще не встигають вплинути на популяції кліщів, комарів та інших шкідливих комах.
Саме тому висока ймовірність збільшення популяцій кліщів – навесні уже була підвищена активність у зелених зонах міста, зокрема в Деснянському, Подільському, Голосіївському та Шевченківському районах, де проводились планові обробки. Надалі зростатимуть популяції тарганів у районах з високою щільністю населення та недостатніми санітарними умовами. Можливе поширення гризунів у районах поблизу сміттєвих звалищ та водойм.
Фахівці компанії Оркін Україна пропонують взяти до уваги наступні рекомендації:
- Профілактика: регулярне прибирання, ущільнення щілин та отворів для унеможливлення потрапляння всередину будівлі, обробка приміщень спеціальними засобами.
- Професійна допомога: звернення до спеціалізованих служб для проведення дезінсекції та дератизації.
- Моніторинг повідомлень місцевих органів влади щодо карантинних заходів та обробок у зелених зонах.